Mačke možda nemaju devet života, ali faktori kao što su ishrana, zdravstvena nega i životna sredina mogu uticati na to koliko dugo mačka može da živi. Kastrirane mačke imaju tendenciju da žive duže jer sterilizacija sprečava reproduktivne bolesti i manje je verovatno da će sterilisane mačke lutati.

Iako zavise od mnogih stvari, uključujući sreću, neke domaće mačke mogu da dožive i do 20 godina. Tokom svog života oni će proći kroz šest ključnih životnih faza koje mogu pomoći vlasnicima da shvate određene zdravstvene probleme/probleme u ponašanju koji mogu nastati i stvari na koje treba obratiti pažnju.

Faze života

Mačić (do šest meseci)

Ovo je najbolja faza da svoju mačku upoznate sa mnogim novim stvarima kao što su drugi kućni ljubimci, kućna buka, češljanje i rukovanje, kao i upoznavanje sa decom.

Videćete kako prolaze kroz svoj najbrži rast tokom ovog vremena. Ovo je takođe dobar trenutak da sterilizujete svog ljubimca da biste sprečili neželjena legla.

Junior (šest meseci – dve godine)

Vaša mačka će dostići punu veličinu tokom ovog perioda i dostići će polnu zrelost.

Važno je da se igrate na odgovarajući način sa svojim ljubimcem jer će ih to naučiti kako da se lepo igraju sa ljudima. To znači da ne igrate grube igre sa svojom mačkom; umesto toga, koristite igračke da se bavite njima.

Igranje rukama može podstaći grizenje i grebanje, što može izgledati slatko kada su mačići, ali zapamtite da uskoro odrastu i da će ujedi i ogrebotine postati teži.

Prosečan životni vek mačke


Prime (tri – šest godina)

Kao što naziv ove faze sugeriše, vaša mačka će tokom ovih godina biti na vrhuncu života. Dok su mlade i zdrave, i dalje je važno osigurati da vaša mačka bude u toku sa svojim vakcinacijama i zdravstvenim pregledima kako bi se sprečile bilo kakve bolesti ili bolesti.

Zreo (sedam-10 godina)

U ovom dobu vaša mačka će biti ljudski ekvivalent nekome od srednjih četrdesetih do sredine pedesetih.

To znači da možete primetiti da vaš ljubimac počinje da usporava i veća je verovatnoća da će se ugojiti. Važno je pažljivo pratiti njihovu potrošnju hrane kako bi imali pravu količinu za svoj nivo aktivnosti. Ako niste sigurni da li vaša mačka ima prekomernu težinu ili niste sigurni kako da skratite vreme obroka, obratite se svom veterinaru.

Senior (11-14 godina)

Ovo znači da vaša mačka dostiže ljudsku starost od 70 godina, što znači da će joj možda početi trebati više mentalne stimulacije da bi bila srećna.

Obogaćivanje okoline vaše mačke trebalo bi da se radi tokom celog njihovog života i trebalo bi da se nastavi u njihovim starijim godinama, posebno zato što mačke imaju tendenciju da se mnogo više opuste u ovom uzrastu. Slagalice sa hranom su odličan način da zabavite svoju mačku i, ako ima malo viška kilograma, može je zadržati zaposlenom i aktivnom dok pokušava da dobije hranu!

Gerijatrijski (15 godina i stariji)

Neke mačke mogu dostići ovo doba bez znakova usporavanja (na sreću za neke!), ali za druge će možda početi da žive u sporoj traci, srećno odležući dan na svom omiljenom jastuku.

Gerijatrijske mačke će morati da se pažljivije nadgledaju za bilo kakve promene u njihovom ponašanju; ovo može uključivati stvari kao što su vokalizacija i učestalost odlaska u toalet. Ako primetite nešto neobično, najbolje je da zakazete pregled kod svog veterinara.